Sergeant Major Davis

Sergeant Major Davis

Committees: Programs Committee

Sergeant Major Davis was born in Hahn Air Force Base, West Germany on January 07, 1963. In June 1981, he graduated from Palm Bay High School, Palm Bay Florida.

In October 1981, he reported to MCRD, Parris Island, where he underwent recruit training. In January 1982, PFC Davis reported to The United States Army Air Defense School, Fort Bliss, Texas for REDEYE/STINGER Gunner Operator's Course. Upon graduating in April 1982, he reported to 2nd Forward Area Air Defense Ba ttery (2d FAAD Btry) Cherry Point North Carolina, where subsequently picked up LCPL and CPL, completing numerous deployments and exercises i.e., Providing air defense cover for the MAU Hdqtrs at the Airport in Beirut and Ships deployed in the Persian Gulf. In August 1984, Cpl Davis reported to 3rd Forward Are a Air Defense Btry (3rd FAAD Btry) Futenma, Okinawa, where he picked up Sergeant (meritoriously) and was sUbsequently assigned t o Marine Security Guard School, Quantico, Virginia. In January 1986, Sgt Davis reported to American Embassy, Beirut Lebanon and served there until March 1987, when he was reassigned to American Embassy, Madrid Spain. It was there he was promoted meritoriously to the rank of Staff Sergeant and returned to Marine Security Guard School for further training, as a Detachment Commander. After graduating Honor man, SSgt Davis was assigned as the Detachment Commander, American Consulate General, Calcutta, India, where he served until March 1990. After successful compl etion of MSG Duty, SSGT Davis was assigned to 3rd Low Altitude Air Defense Battalion , 3rd (LAAD En) Camp Pendleton, Ca. and in Aug 1990, participated in Operations Desert Shie l d/Storm . Returning to the States i n April 1991, SSgt Davis was promoted to the rank of Gunnery Sergeant and received orders to MCAS Futenma, Okinawa, where he was assigned as the Station Property Control Officer . Upon completion of this tour, he then returned to 2nd Low Altitude Air Defense Battalion, (2d LAAD Bn) Cherry Point, North Carolina, where he served as the Moving Target Simulator, SNCOIC and Operations Chief for Bravo Btry. I n 1996, having been selected f o r First Sergeant, he was transferred to 8th Motor Transport Battalion, 2nd FSSG, Camp Lejuene , North Carolina and assigned Bravo Co. He was assigned as t he 1stSgt for Combat Service Support Detachment 28, (CSSD 28) i n support of CAX 9/10. In Dec 1997, he reported to Combat Service Support Detachment 21, (CSSD 21) MCAS, Cherry Point North Carolina as the Detachment IstSgt. Upon his selection to SgtMaj in February 2000, SgtMaj Davis received orders to 2nd Battalion, 5th Marines . He deployed i n Jul 2001, as the Sergeant Major for the Ground Combat Element, for the 31st MEU and conducted Humanitarian assistance for the people of East Timor, post Sept. 11. In Feb 2002, he deployed with 2d Battalion, 5th Marines to Kuwait, as part of the Coalition Forces to free the I raqi people. SgtMaj Davis was assigned as the Battalion Sergeant Major for Marine Corps Security Forces Battalion from June 2004 to May 2006. From June 2006 to Jul 2008, SgtMaj Davis was assigned as the Sergeant Major, 4th Marine Logistics Group, New Orleans , LA. Currently assigned as the Marine Forces Reserve SgtMaj. A 2005 KEYSTONE FELLOW graduate.

SgtMaj Davis' personal awards include the Meritorious Service Medal , (wi t h 2 gold stars) the Navy Commendation Medal (with 3 gold stars) with Combat Distinguishing Device, the Navy Achievement Medal (withl gold star) and the Combat Action Ribbon (with 2 gold stars.) He has one daughter, Lauren (9 yrs old)

Back to Board of Governors Listing